Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Dom Pomocy Społecznej w Pniewie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Historia Domu Pomocy Społecznej w Pniewie sięga korzeniami do XVI, gdy  Pniewo należało do rodziny Tarnowskich, by w dalszych zawirowaniach historii przejść w ręce drobnej szlachty. Połączenie tak podzielonego majątku dokonało się w końcu XVIII wieku, kiedy to ówczesny właściciel Adam Łącki zgromadził rozdrobnione części, organizując je w jedno gospodarstwo. Ostatnim właścicielem folwarku był znany powszechnie działacz społeczny i oświatowy Tadeusz Brudzyński, który nabył go w 1911 roku. Rodzina Brudzyńskich władała majątkiem do roku 1945, aż do chwili, gdy na mocy prawa gospodarstwo rozparcelowano.

Kompleks wraz z pałacykiem przejęły Siostry zakonne, organizując Dom Starców, prowadząc go do roku 1950 tego. Następnie właścicielem obiektów był Zakład Opieki Zdrowotnej w Kutnie, prowadząc obiekt pod nazwą Państwowy Dom Rencistów. W tym czasie na wniosek Komisji Ewidencyjnej do spraw zabytkowych parków i ogrodów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół dworski w Pniewie wpisano do rejestru zabytków województwa płockiego. Wpisano tam zarówno dwór murowany zbudowany na początku XX wieku, jak i park dworski krajobrazowy z przełomu XIX – XX wieku.

W 1990 roku placówkę przejął Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej w Płocku, którego pierwszymi krokami była modernizacja i rozbudowa budynków mieszkalnych dla podopiecznych.

Obecnie działamy jako  Dom Pomocy Społecznej w Pniewie a bezpośredni nadzór w zakresie spraw finansowych i administracyjnych sprawuje nad nami Starostwo Powiatowe w Kutnie przy pomocy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

 

 

Tadeusz Brudzyński

Halina Brudzyńska

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dorota Sujecka 16-03-2010 11:38
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 16-03-2010
Ostatnia aktualizacja: - 16-03-2010 11:38